Wróć

Honowanie – gładzenie

proces maszynowej obróbki celem otrzymania wysokiej dokładności wymiarowo-kształtowej wraz z określoną kierunkową strukturą i chropowatością, które korzystnie poprawiają współpracę ruchową elementów. Obróbkę tę stosuje się najczęściej po standardowych procesach takich jak wiercenie lub toczenie, celem uzyskania dokładnego wykończenia powierzchni, nadania jej odpowiedniej średnicy i pozbycia się niedoskonałości kształtu. Podczas honowania usuwane jest 0,03-0,3 mm, co pozwala skutecznie konkurować z wytaczaniem lub szlifowaniem.

Honowanie zaliczane jest do dokładnościowych obróbek ściernych i wykorzystywane przede wszystkim do obróbki wewnętrznych powierzchni walcowych. Obróbka ta pozwala na osiągnięcie IT4-IT6 klasy dokładności i chropowatości na poziomie Ra0,02÷Ra1,3. Obecnie zastosowanie przeważnie ogranicza się do obróbki powierzchni walcowych. Jednak formalnie wyróżnia się oprócz gładzenia otworu także honowanie:

- wałka,

- płaszczyzny,

- uzębienia (wstępne i wykańczające).

Gładzenie to obróbka wykańczającą, określana procesem mikroobróbki ze względu na charakter jakościowy związany z uzyskiwanymi dokładnościami wymiarów geometrycznych (tolerancje na poziomie 0,25 μm), błędami kształtu (0,5÷1,0 μm) oraz chropowatością powierzchni. Honowanie nazywane mikroskrawanie stosowana najczęściej do obróbki zróżnicowanych gabarytowo przedmiotów i rożnych powierzchni (np. powierzchni wewnętrznych cylindrów silnika, lufy pistoletu).

W procesie gładzenia stosuje się ciecze smarująco-chłodzące, których zadaniem jest odprowadzanie energii cieplnej ze strefy procesu obróbki. Dodatkowo wytwarzana jest cienka warstwa filmu smarnego, który oddziałuje na rzeczywiste naciski osełek na powierzchnię obrabianą.

Zacznij już teraz

Zarejestruj się na Wolne-moce

Darmowa rejestracja